Jesteś tutaj: Home
Drewniana podłoga może być ozdobą domu pod warunkiem, że jest dobrze zamontowana. Niewłaściwie położone deski mogą być przyczyną wielu problemów i kosztownych napraw. Układanie lepiej czasami zlecić profesjonalnej firmie, ale warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.
Jedną z najstarszych metod montażu desek podłogowych jest ich układanie na legarach, czyli ruszcie. Legary podłogowe to elementy drewnianego stropu w postaci belek połączonych z belkami stropowymi. Właśnie do legarów mocuje się deski podłogowe. W celu zapewnienia prawidłowego montażu i aby zapobiec przeciążeniom, odległości pomiędzy poszczególnymi legarami powinny być mniejsze niż 60 cm. Deski na podłogę, o zalecanej grubości 25-30 mm, muszą mieć wilgotność nie mniejszą niż 11%, a ich długość powinna być równa odległości w świetle między ścianami (bez dylatacji), w poprzek których będzie układana podłoga. W przypadku desek krótszych, ich długość nie może być mniejsza niż 1/3 odległości między ścianami.
Aby uzyskać precyzyjne wypoziomowanie podłogi stosuje się drewniane podkładki dystansowe. Montaż zaczyna się wzdłuż ściany, najlepiej od strony wejścia. Deski kładziemy prostopadle do belek stropowych lub legarów. Nie można zapomnieć o szczelinach dylatacyjnych przy ścianach.
Po montażu podłogę wystarczy już tylko odpowiednio oczyścić i zaimpregnować.
W przypadku podłóg drewnianych warto przyjrzeć się kilku ważnym aspektom: czy producent zaopatruje się w surowce pochodzące wyłącznie z certyfikowanych lasów, w tym lasów objętych FSC? Ekologiczna podłoga drewniana jest biodegradowalna, nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Kryteria te spełniają podłogi wykańczane naturalnymi olejami oraz do których klejenia i barwienia używane są wodne komponenty chemiczne pochodzące od proekologicznych producentów. Warto zwrócić uwagę na posiadane przez produkt oraz producenta certyfikaty.
Znak FSC (Forest Stewardship Council) oznacza, że drewno, z którego wykonane są podłogi, pochodzi z lasów, gdzie spełnione są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. EMAS (Eco Management and Audit Scheme) – jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, który ma na celu zachęcenie różnych organizacji do ciągłego doskonalenia efektów działalności środowiskowej. Głównym założeniem tego systemu jest wyróżnienie tych organizacji, które wychodzą poza zakres minimalnej zgodności z przepisami i systematycznie dążą do osiągania jak najlepszych wyników prowadzonych działań prośrodowiskowych. Certyfikat ISO 14001 potwierdza wdrożenie w zakładach nadzoru nad działaniami, które mają wpływ na środowisko