Parkiet charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Krajowe gatunki mają wytrzymałość od średnio twardej brzozy po twardy dąb, buk czy jesion. Każdy cykliniarz wie jak twarde i trudne w cyklinowaniu potrafią być stare parkiety dębowe. Natomiast gatunki egzotyczne potrafią naprawdę zaskoczyć i być o ponad połowę trwalsze od naszego dębu, zdecydowanie utrudniająć cyklinowanie. Na trwałość wpływają też inne rzeczy. Mocne podłoże, grunt, oraz odpowiedni klej zdecydowanie poprawia te parametry. Warto przy tym zaznaczyć, że na trwałość parkietów wpływają wykorzystane przy jego cyklinowaniu lakiery, sposób układania i oczywiście warunki użytkowania. Jeżeli wilgotność wacha się w granicach 45-60% mamy bardzo dużą szansę że nasz parkiet bez cyklinowania przetrwa ponad 20 lat.
Parkiet można odnawiać przez cyklinowanie wielokrotnie. W zależności od grubości, parkiety mają od 6 do 10 mm warstwy roboczej. Nowoczesne maszyny potrafią wykonać cyklinowanie zdejmując jedynie 0.5 mm drewna. Oczywiście o ile parkiet jest równy.
Parkiet wykonany z naturalnego drewna jest przyjazny środowisku i po zdemontowaniu ulega szybkiemu procesowi biodegradacji. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym i termicznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem niealergizującym. Panele niestety nie mają tych zalet, rozkładając sie długo, a przy spalaniu wydzielająć duże ilości substancji chemicznych.
Wysoki standard mieszkania wręcz wymaga ułożenia parkietu. Poza walorami estetycznymi ma inne pożądane właściwości. Izoluje termicznie i akustycznie oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Ogromny wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu pozwala na dobranie odpowiedniej podłogi do każdego pomieszczenia.